O bibliotece
Biblioteka Turkologii i Iranistyki jest biblioteką zakładową działającą w ramach Biblioteki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, przy Zakładzie Turkologii i Ludów Azji Środkowej oraz Zakładzie Iranistyki.
Biblioteka Turkologii i Iranistyki gromadzi zbiory orientalistyczne z zakresu iranistyki i turkologii w dziedzinie nauk humanistycznych, takich jak językoznawstwo, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo, religioznawstwo, historia, filozofia, socjologia, etnologia, sztuka, nauki o polityce.
Księgozbiór Biblioteki Turkologii i Iranistyki liczy ponad 27 tysięcy woluminów druków zwartych (w tym pokaźna liczba nadbitek), ponad 450 tytułów czasopism, posiada też zbiory specjalne, jak prace magisterskie i licencjackie, mikrofilmy, kasety magnetofonowe i video, płyty CD i DVD, odbitki kserograficzne, nadbitki, mapy. Gromadzenie zbiorów rozpoczęło się w 1946 roku. Szczególne zasługi jako organizatorka Biblioteki Turkologii i Iranistyki położyła mgr Alicja Wojtyńska-Leja, absolwentka turkologii, która zajmowała się zbiorami przez ponad czterdzieści lat.
Księgozbiór zawiera niewydzielone i nieposiadające własnej sygnatury zbiory prywatne po zmarłych turkologach i iranistach – prof. Ananiaszu Zajączkowskim (1903-1970), prof. Janie Reychmanie (1910-1975) i dr Stanisławie Płaskowickiej-Rymkiewicz (1914-1989), mgr Kaweh Pur-Rahnamy (1937-2012).
Księgozbiór zawiera niewydzielone i nieposiadające własnej sygnatury zbiory prywatne dr Zofii Józefowicz-Niedźwiedzkiej (1936-1923), dr Moniki Chwilczyńskiej-Wawrzyniak.
Księgozbiór zawiera niewydzielone i posiadające własną sygnaturę zbiory prywatne po zmarłych turkologach i iranistach – dr Barbarze Majewskiej (1928-1990), dr Wojciechu Henslu (1943-1997), dr Aleksandrze Dubińskim (1924-2002) i dr Zygmuncie Abrahamowiczu (1923-1990).
Księgozbiór zawiera niewydzielony i posiadający własną sygnaturę zbiór prywatny profesorów Marii Składanek (1931-2017) i Bogdana Składanka (1931-2022).
Ponadto księgozbiór zawiera liczący prawie 1000 tytułów dar irański (znajdujący się w większości w depozycie Biblioteki UW, w wolnym dostępie).
Katalogi
Zbiory Biblioteki Turkologii i Iranistyki dostępne są w katalogach kartkowym i komputerowym
Katalog kartkowy
Katalog kartkowy obejmuje książki (w tym odbitki), prace magisterskie i licencjackie, mikrofilmy, kasety magnetofonowe i video, płyty CD i DVD i odbitki kserograficzne oraz czasopisma.
Katalog kartkowy czasopism znajduje się w Czytelni Biblioteki Wydziału Orientalistycznego.
Katalog komputerowy
Powstał w 1998 roku i obejmuje książki (w tym odbitki), które wpłynęły od tego czasu. Pozostałe zbiory komputeryzowane są sukcesywnie.
Katalog komputerowy Biblioteki Turkologii i Iranistyki znajduje się w Katalogu Centralnym polskich bibliotek naukowych i akademickich NUKAT Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Zbiory zostały w nim opatrzone sygnaturami Orient.Turk-Iran/(litera-cyfra, litery, cyfry) oraz Dep.Ir.(cyfra):
- Orient.Turk-Iran/[np. G.1001]
- Orient.Turk-Iran/W.H.
- Orient.Turk-Iran/A.D.
- Orient.Turk-Iran/Z.A.
- Orient.Turk-Iran/MBS
- Orient.Turk-Iran/nadb.
- Orient.Turk-Iran/dżs.
- Dep.Ir.
Regulamin
Regulamin udostępniania zbiorów Biblioteki Turkologii i Iranistyki na podstawie Regulaminu dla użytkowników Biblioteki Wydziału Orientalistycznego UW.
Przepisy ogólne
- Biblioteka Turkologii i Iranistyki jest biblioteką naukową.
- Biblioteka udostępnia swoje zbiory:
- prezencyjnie w Czytelni Biblioteki Wydziału Orientalistycznego UW wszystkim zainteresowanym,
- przez wypożyczenie pracownikom i studentom Wydziału, doktorantom turkologii i iranistyki, innym bibliotekom w ramach wypożyczenia międzybibliotecznego.
Udostępnianie na miejscu
Ze zbiorów Biblioteki Turkologii i Iranistyki) na miejscu korzysta się w Czytelni Biblioteki Wydziału Orientalistycznego. Czytelnik może zamówić nie więcej niż 5 książek.
Udostępnienie zbiorów następuje po wypełnieniu rewersu bibliotecznego w Bibliotece Turkologii i Iranistyki.
Wypożyczanie
- Zbiory wypożycza się na okres 1 miesiąca.
- Studenci i doktoranci turkologii i iranistyki rejestrują się w bibliotece na podstawie ważnej legitymacji. Studenci pozostałych kierunków orientalistycznych są zobowiązani do poświadczenia rewersu bibliotecznego w swojej macierzystej bibliotece, a studenci Studium Stosunków Międzykulturowych i Studium Europy Wschodniej – w odnośnym sekretariacie.
- Wypożyczenie zbiorów następuje poprzez złożenie zamówienia na rewersie bibliotecznym. Czytelnik może zamówić 5 pozycji, nie licząc podręczników.
- Prolongatę terminu zwrotu można uzyskać po okazaniu wypożyczonych zbiorów.
- Wyjeżdżający na dłuższy okres powinni zwrócić wszystkie wypożyczone pozycje. Studenci kończący studia uzyskują poświadczenie na karcie obiegowej po zwrocie wypożyczonych pozycji.
- Biblioteka Turkologii i Iranistyki w uzasadnionych przypadkach ma prawo żądać zwrotu wypożyczonych zbiorów przed upływem ustalonego terminu.
- Nie wypożycza się prac magisterskich i licencjackich, słowników, encyklopedii, wydawnictw albumowych, map, książek dziewiętnastowiecznych oraz wydanych do 1950 r. włącznie, z których można korzystać tylko na miejscu w Czytelni Biblioteki Wydziału Orientalistycznego UW.
Pracownicy i studenci mogą korzystać z wypożyczeń w innych bibliotekach na podstawie otrzymanego w Bibliotece Turkologii i Iranistyki poświadczonego rewersu.