O bibliotece

Biblioteka Turkologii i Iranistyki jest biblioteką zakładową działającą w ramach Biblioteki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, przy Zakładzie Turkologii i Ludów Azji Środkowej oraz Zakładzie Iranistyki. Mieści się przy ulicy Hożej 69, w sali 112.

Biblioteka Turkologii i Iranistyki gromadzi zbiory orientalistyczne z zakresu iranistyki i turkologii w dziedzinie nauk humanistycznych, takich jak językoznawstwo, literaturoznawstwo, kulturoznawstwo, religioznawstwo, historia, filozofia, socjologia, etnologia, sztuka, nauki o polityce.

Księgozbiór Biblioteki Turkologii i Iranistyki liczy ponad 27 tysięcy woluminów druków zwartych (w tym pokaźna liczba nadbitek), ponad 450 tytułów czasopism, posiada też zbiory specjalne, jak prace magisterskie i licencjackie, mikrofilmy, kasety magnetofonowe i video, płyty CD i DVD, odbitki kserograficzne, nadbitki, mapy. Gromadzenie zbiorów rozpoczęło się w 1946 roku. Szczególne zasługi  jako organizatorka Biblioteki Turkologii i Iranistyki położyła mgr Alicja Wojtyńska-Leja, absolwentka turkologii, która zajmowała się zbiorami przez ponad czterdzieści lat.

Księgozbiór zawiera niewydzielone  i nieposiadające własnej sygnatury zbiory prywatne po zmarłych turkologach i iranistach – prof. Ananiaszu Zajączkowskim (1903-1970), prof. Janie Reychmanie (1910-1975) i dr Stanisławie Płaskowickiej-Rymkiewicz (1914-1989), mgr Kaweh Pur-Rahnamy (1937-2012).

Księgozbiór zawiera niewydzielone i nieposiadające własnej sygnatury zbiory prywatne dr Zofii Józefowicz-Niedźwiedzkiej (1936-1923), dr Moniki Chwilczyńskiej-Wawrzyniak.

Księgozbiór zawiera niewydzielone i posiadające własną sygnaturę zbiory prywatne po zmarłych turkologach i iranistach – dr Barbarze Majewskiej (1928-1990), dr Wojciechu Henslu (1943-1997), dr Aleksandrze Dubińskim (1924-2002) i dr Zygmuncie Abrahamowiczu (1923-1990).

Księgozbiór zawiera niewydzielony i posiadający własną sygnaturę zbiór prywatny profesorów Marii Składanek (1931-2017) i Bogdana Składanka (1931-2022).

Ponadto księgozbiór zawiera liczący prawie 1000 tytułów dar irański (znajdujący się w większości w depozycie Biblioteki UW, w wolnym dostępie).

Za księgozbiór iranistyczny odpowiada mgr Ivonna Nowicka. Kontakt: i.nowicka@uw.edu.pl

Katalogi

Zbiory Biblioteki Turkologii i Iranistyki dostępne są w katalogach kartkowym i komputerowym

Katalog kartkowy

Katalog kartkowy obejmuje książki (w tym odbitki), prace magisterskie i licencjackie, mikrofilmy, kasety magnetofonowe i video, płyty CD i DVD i odbitki kserograficzne oraz czasopisma.

Katalog kartkowy czasopism znajduje się w Czytelni Biblioteki Wydziału Orientalistycznego.

Katalog komputerowy

Powstał w 1998 roku i obejmuje książki (w tym odbitki), które wpłynęły od tego czasu. Pozostałe zbiory komputeryzowane są sukcesywnie.

Katalog komputerowy Biblioteki Turkologii i Iranistyki znajduje się w Katalogu Centralnym polskich bibliotek naukowych i akademickich NUKAT Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Zbiory zostały w nim opatrzone sygnaturami Orient.Turk-Iran/(litera-cyfra, litery, cyfry) oraz Dep.Ir.(cyfra):

  1. Orient.Turk-Iran/[np. G.1001]
  2. Orient.Turk-Iran/W.H.
  3. Orient.Turk-Iran/A.D.
  4. Orient.Turk-Iran/Z.A.
  5. Orient.Turk-Iran/MBS
  6. Orient.Turk-Iran/nadb.
  7. Orient.Turk-Iran/dżs.
  8. Dep.Ir.

wejście do katalogu on-line

Regulamin

Regulamin udostępniania zbiorów Biblioteki Turkologii i Iranistyki na podstawie Regulaminu dla użytkowników Biblioteki Wydziału Orientalistycznego UW.

Przepisy ogólne

  1. Biblioteka  Turkologii i Iranistyki jest biblioteką naukową.
  2. Biblioteka udostępnia swoje zbiory:
  • prezencyjnie w Czytelni Biblioteki Wydziału Orientalistycznego UW wszystkim zainteresowanym,
  • przez wypożyczenie pracownikom i studentom Wydziału, doktorantom turkologii i iranistyki, innym bibliotekom w ramach wypożyczenia międzybibliotecznego.

Udostępnianie na miejscu

Ze zbiorów Biblioteki Turkologii i Iranistyki) na miejscu korzysta się w Czytelni Biblioteki Wydziału Orientalistycznego. Czytelnik może zamówić nie więcej niż 5 książek.

Udostępnienie zbiorów następuje po wypełnieniu rewersu bibliotecznego w Bibliotece Turkologii i Iranistyki.

Wypożyczanie

  1. Zbiory wypożycza się na okres 1 miesiąca.
  2. Studenci i doktoranci turkologii i iranistyki rejestrują się w bibliotece na podstawie ważnej legitymacji. Studenci pozostałych kierunków orientalistycznych są zobowiązani do poświadczenia rewersu bibliotecznego w swojej macierzystej bibliotece, a studenci Studium Stosunków Międzykulturowych i Studium Europy Wschodniej – w odnośnym sekretariacie.
  3. Wypożyczenie zbiorów następuje poprzez złożenie zamówienia na rewersie bibliotecznym. Czytelnik może zamówić 5 pozycji, nie licząc podręczników.
  4. Prolongatę terminu zwrotu można uzyskać po okazaniu wypożyczonych zbiorów.
  5. Wyjeżdżający na dłuższy okres powinni zwrócić wszystkie wypożyczone pozycje. Studenci kończący studia uzyskują poświadczenie na karcie obiegowej po zwrocie wypożyczonych pozycji.
  6. Biblioteka Turkologii i Iranistyki w uzasadnionych przypadkach ma prawo żądać zwrotu wypożyczonych zbiorów przed upływem ustalonego terminu.
  7. Nie wypożycza się prac magisterskich i licencjackich, słowników, encyklopedii, wydawnictw albumowych, map, książek dziewiętnastowiecznych oraz wydanych do 1950 r. włącznie, z których można korzystać tylko na miejscu w Czytelni Biblioteki Wydziału Orientalistycznego UW.

Pracownicy i studenci mogą korzystać z wypożyczeń w innych bibliotekach na podstawie otrzymanego w Bibliotece Turkologii i Iranistyki poświadczonego rewersu.