Towarzystwa naukowe

https://associationforiranianstudies.org – Association for Iranian Studies

https://www.persianatesocieties.org – The Association for the Study of Persianate Societies

https://www.bips.ac.uk – British Institute of Persian Studies

Towarzystwa naukowe wydają również czasopisma.

Polecane słowniki

www.vajehyab.com – prawdopodobnie najlepsza wyszukiwarka w słownikach persko-perskich (trochę gorsza dla persko-arabskich i arabsko-perskich, dużo gorsza dla persko-angielskich i angielsko-perskich).

https://dsal.uchicago.edu/dictionaries/steingass/ – słownik Steingassa, jeden z lepszych słowników do klasycznej perszczyzny i perszczyzny używanej w Indiach; uwaga: transkrypcja nie odpowiada wymowie irańskiej, a wyszukiwarka jest bardzo niewygodna (nie rejestruje perskiej wersji litery „ja”).

https://dsal.uchicago.edu/dictionaries/hayyim/ – słownik Hayyima, klasyczny już słownik persko-angielski.

Bazy czasopism

www.ensani.ir – perskojęzyczna baza czasopism z dziedziny nauk humanistycznych

www.noorlib.ir – baza pełnotekstowa (z wygodną wyszukiwarką) książek, głównie perskich, z różnych dziedzin. Serwis płatny (tani przy płatności z Iranu, drogi z zagranicy)

www.nlai.ir – serwis irańskiej Biblioteki Narodowej, przede wszystkim użyteczny z uwagi na dostępne katalogi, zawiera również skany książek i czasopism (trzeba trochę poszukać), część zasobów jest dostępna online bez rejestracji; aktualnie działa (zależy to od problemów technicznych i sytuacji politycznej)

https://sana.nlai.ir – baza czasopism (w tym gazet codziennych) irańskich od początków prasy w Iranie; rejestracja łatwa i darmowa; część serwisów irańskiej Biblioteki Narodowej, więc dotyczą jej te same problemy: aktualnie działa (zależy to od problemów technicznych i sytuacji politycznej)

https://mags.nlai.ir – baza danych z informacjami o czasopismach irańskich; część serwisów irańskiej Biblioteki Narodowej, więc dotyczą jej te same problemy: aktualnie działa (zależy to od problemów technicznych i sytuacji politycznej)

https://scripts.nlai.ir – katalog rękopisów w Iranie (bardzo dobry, ale czasem trudno szukać): część serwisów irańskiej Biblioteki Narodowej, więc dotyczą jej te same problemy: aktualnie działa (zależy to od problemów technicznych i sytuacji politycznej)

www.ical.ir – strona biblioteki Madżlesu, zawiera m.in. protokoły posiedzeń irańskiego parlamentu; dawniej był dostęp do zeskanowanych zbiorów specjalnych. Aktualnie nie ma do niej dostępu spoza Iranu.

www.ical.ir – baza irańskich aktów prawnych, zawiera również protokoły posiedzeń parlamentu. Aktualnie działa, ale zależy to od sytuacji politycznej i problemów technicznych.

www.archive.org – baza zawierająca głównie materiały będące w domenie publicznej; niektóre książki dostępne są w wypożyczenia online na godzinę (można przedłużać), do czego jednak wymagana jest darmowa rejestracja; w tej formie dostępne jest np. Cambridge History of Iran.

https://www.hathitrust.org – repozytorium wielu bibliotek cyfrowych na świecie

https://www.ioa.uni-bonn.de/translatio/de/online-periodicals/persian-online-periodicals ­– baza dawnych czasopism perskich, zorganizowana przez Bibliotekę Uniwersytecką i Landu w Bonn; same czasopisma dostępne są również tutaj: https://www.ioa.uni-bonn.de/translatio/de/online-periodicals/persian-online-periodicals

https://www.library.manchester.ac.uk/services/digitisation-services/projects/nashriyah-digital-iranian-history/ – Nashriyah: digital Iranian history – baza czasopism irańskich przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytecką w Manchesterze. Dostęp jest poprzez kliknięcie w odpowiedni przedział czasowy (część o latach pięćdziesiątych obejmuje również wcześniejsze dekady).

www.gallica.fr – serwis internetowy francuskiej Biblioteki Narodowej, wiele materiałów online (w tym rękopisy perskie)

Katalogi ogólne

www.buw.uw.edu.pl – serwis BUW; przy użyciu opcji „multiwyszukiwarka” możliwy jest dostęp do wielu książek i artykułów online; w przez zakładkę „bazy online” możliwy jest również dostęp do wielu baz czasopism, zwłaszcza do JSTOR-a; wymagana karta biblioteczna.

http://katalog.nukat.edu.pl – łączony katalog znacznej liczby polskich bibliotek naukowych i akademickich (można sprawdzić, czy poszukiwana książka jest dostępna w kraju)

https://www.bn.org.pl/katalogi/biblioteki-cyfrowe - baza Biblioteki Narodowej omawiająca biblioteki cyfrowe

https://www.bn.org.pl/katalogi – katalogi Biblioteki Narodowej (w tym katalogi centralne)

https://viaf.org – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych

https://search.worldcat.org – największa bibliograficzna baza danych na świecie, zawiera również informacje (nie zawsze precyzyjne) o dostępności szukanych książek w bibliotekach na świecie