Badania i projekty naukowe

dr Bachtin Piotr

2022–2024 - stypendysta Fundacji Alexandra von Humboldta (program Humboldt Research Fellowship for Postdocs), Uniwersytet w Heidelbergu (Islamwissenschaft) w zakładzie Islamoznawstwa (Islamwissenschaft), obok semitystyki (Semitistik), a jego opiekunem naukowym był kierownik islamoznawstwa, prof. Henning Sievert.  Podczas stypendium dr Bachtin rozpoczął pracę nad monografią o prozie Simin Doneszwar z perspektywy feministyczno-socjologicznej.

dr Błajet Zuzanna

Obecnie pracuje nad projektem, którego celem jest badanie migrantów z Tadżykistanu w Polsce. W zakres badań wchodzą następujące zagadnienia: tworzenie i funkcjonowanie społeczności migranckich (struktura, cele działania, przestrzenie społeczne); rola społeczności migrantów w procesach akulturacji. Planowany czas składania wniosku grantowego: wiosna 2025 r. Dodatkowo przygotowuję do druku obronioną w 2023 r. rozprawę doktorską pt. Zwierzęta w literaturze i kulturze ismailickich ludów Badachszanu tadżyckiego.

dr Jaśkowski Stanisław

od 2020 –  projekt Protokoły pierwszego parlamentu Iranu 1906-1908. Tłumaczenie i analiza językowo-literacka i historyczna (NCN, Sonata, 2019/35/D/HS3/00041)

dr Michalak Mirosław i dr Hosseizadeh Javad

2024 - wraz z archeologiem z Kaszanu dr Javadem Hosseinzadeh realizuje projekt badawczy Declining of Sasanian Empire: Conjunction of Archaeology and History w ramach archeoorientalistyki (IDUB).

mgr Pytkowska-Jakimczyk Urszula

Obecnie pracuje nad dysertacją doktorską dotyczącą społeczeństwa irańskiego okresu dynastii Pahlawich w świetle dokumentów agencji bezpieczeństwa SAVAK.

dr Rodziewicz Artur

od 2020 projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (Opus 17) realizowany w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego

tytuł projektu: Gruzińscy Jezydzi. Specyfika diaspory i jej relacje z iracką ojczyzną.

informacja o projekcie: https://projekty.ncn.gov.pl/index.php?projekt_id=446409

funkcja: kierownik projektu

status: projekt w toku realizacji, jego efektem ma być monografia poświęcona jezydzkiej diasporze w Gruzji.

dr Rodziewicz Magdalena i dr Jaśkowski Stanisław

od 2022 projekt Reason and Religion in Iran 1925–2025, w który obecnie zaangażowani są badacze z 5 ośrodków naukowych: dr Magdalena Rodziewicz, dr Stanisław Jaśkowski (Uniwersytet Warszawski), dr Lloyd Ridgeon (Uniwersytet w Glasgow), dr Oliver Scharbrodt (Uniwersytet w Lund) oraz dr Olmo Gölz (Uniwersytet Albrechta i Ludwika we Fryburgu). Celem projektu było stworzenie grupy badawczej zajmującej się szeroko rozumianą historią intelektualną ostatnich 100 lat w Iranie w kontekście relacji pomiędzy rozumem a religią, a także wspólny udział w wydarzeniach naukowych, organizacja konferencji oraz przygotowanie wspólnej publikacji. Do tej pory w ramach projektu jej członkowie wystąpili ze wspólnym panelem na międzynarodowej konferencji BRISMES ‘Ecology, Crisis and Power in the Middle East’ (3–5 lipca 2023) na Uniwersytecie w Exeter. Pod koniec września 2024 r. we współpracy z Uniwersytetem w Utrechcie i w ramach realizowanego tam grantu ERC Beyond Sharia: The Role of Sufim in Shaping Islam pod kierownictwem prof. Asghara Seyed-Gohraba zorganizowano konferencję naukową o charakterze ‘workshopu’ pt. Reason and Religion in Iran 1925–2025.  Udział w wydarzeniu wzięli członkowie projektu oraz członkowie projektu Beyond Sharia. Efektem konferencji była wspólna decyzja o rozpoczęciu rozmów mających na celu wypracowanie formy dalszej współpracy, być może także złożenie wspólnego grantu.

dr Surdykowska-Konieczny Sylwia

Obecnie prowadzi badania nad emocjonalnością Irańczyków, emocjami indywidualnymi i zbiorowymi w religijnym i kulturowym kontekście szyizmu, ze szczególnym uwzględnieniem jednej z najważniejszych emocji w kulturze Iranu – smutku.