REORIENTACJE

reorientacje

 

Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego

oraz

barStudio

zapraszają na dyskusję na temat

Iran ajatollahów – przewidywalny czy nie?

w ramach cyklu

REORIENTACJE

W dyskusji udział wezmą:

prof. dr hab. Jolanta Sierakowska-Dyndo

dr Magdalena Zaborowska

dr Mirosław Michalak

moderator: Michał Kukawski

 

 

Spotkanie odbędzie się 20 marca o godzinie 19.00 w barStudio

w Teatrze Studio im. St. I. Witkiewicza, Pl. Defilad 1, Warszawa

 

nie daj się zwieść / sięgnij do źródeł / myśl / zaufaj nauce

 

REORIENTACJE to cykl spotkań o świecie organizowany przez Wydział Orientalistyczny oraz barStudio. Wśród zaproszonych gości: orientaliści, dyplomaci, tłumacze, doradcy, podróżnicy. Ale uwaga! Nie będziemy tutaj rozkładali na czynniki pierwsze bieżących wydarzeń. Od tego są gazety, radio i telewizja. Nie będzie więc o szczegółach negocjacji w sprawie programu nuklearnego w Iranie, nie będzie o zawiłościach rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyną, ani analizy kolejnych przypadków buddystów mordujących muzułmanów w Birmie. Nie będzie, bo nie chodzi o to, by kolejna „grupa ekspertów” powiedziała nam „jak jest”. Sięgniemy głębiej. Spojrzymy szerzej. Chodzi o wiedzę, która pomoże samodzielnie odpowiadać na pytania dlaczego jest tak, jak jest.

 

Plan jest następujący: zdejmiemy z niektórych powierzchni globu warstwę osadu stereotypów i zaczniemy łączyć fakty. Iran, Izrael, kraje arabskie i Arabowie w Europie. Potem Turcja, Kaukaz, Chiny, Japonia, Korea, Mongolia, Tybet, Indie, kontynent afrykański. Minęły czasy, kiedy można było powiedzieć: odległy Wschód, ten świat nas nie dotyczy. Dziś – czy chcemy tego, czy nie – wszystko jest ze sobą powiązane i wręcz niezbędne jest, by wiedzieć, co i dlaczego zdarza się w odleglejszych zakątkach globusa. Przez kilka najbliższych miesięcy będziemy wnikliwie patrzyli na Wschód.

 

Podczas pierwszego spotkania – „Iran ajatollahów – przewidywalny czy nie?” – przyjrzymy się środowisku irańskich duchownych. Skąd w Iranie wzięła się siła przywódców religijnych, dlaczego to właśnie oni doszli do władzy w 1979 roku, jakim cudem nadal udaje im się ją utrzymać, ale też jak bardzo są wewnętrznie podzieleni, jaki jest ich rzeczywisty wpływ na politykę państwa i czy rzeczywiście jedynym słusznym opisem irańskich ajatollahów jest określenie: nieprzewidywalni?

Sierakowska-Dyndo / Zaborowska / Michalak

Moderator: Kukawski

 

Podczas kolejnych spotkań z cyklu REORIENTACJE zadamy następujące pytania:

Czy młodzi Żydzi w Izraelu mają dość Holokaustu?

Koran – czyli co?

Jaki jest Allah w Europie?

 

Koordynatorzy cyklu:

Surdykowska, s.surdykowska@uw.edu.pl, Wydział Orientalistyczny UW

Lewandowski, barStudio

 

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, Magazyn Malemen, radio tokFM