Konferencja „Jawne i Ukryte” 1-2.12.2014 r.

Zakład Iranistyki Wydziału Orientalistycznego UW

zaprasza na ogólnopolską konferencję

Jawne i ukryte w kulturach Bliskiego i Środkowego Wschodu

Pojęcia jawne i ukryte (pers. zaher wa baten) należą do kategorii, które w znacznym stopniu kształtowały postawy i relacje społeczne w krajach Bliskiego i Środkowego Wschodu. Ta opozycja binarna stanowi swoisty paradygmat kulturowo-behawioralny, którego siła ujawnia się zarówno w świadectwach pisanych o różnym charakterze – literackich, historycznych, naukowych, filozoficznych, religijnych, politycznych – jak i w życiu społecznym.

Jawne i ukryte jako jedna z fundamentalnych konstrukcji pojęciowych kultury krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu, od wieków stanowi przedmiot dyskusji i badań. Jest koncepcją silnie obecną w dyskursie filozoficznym i mistycznym islamu, choć jej ślady można znaleźć także w zabytkach kultur przedmuzułmańskich, zwłaszcza w cywilizacji Iranu, w judaizmie, myśli hellenistycznej, gnozie i chrześcijaństwie. Uchwycenie istoty tego paradygmatu wymaga zarówno badań klasycznych tekstów wytworzonych przez tę cywilizację, jak i sposobu funkcjonowania opozycji jawne-ukryte w różnych kontekstach pozatekstowych dawniej i dziś. Zastosowanie metod i narzędzi różnych dyscyplin naukowych otwiera możliwość szerszego dyskursu naukowego na ten temat.

Zapraszamy do udziału w konferencji poświęconej temu zagadnieniu, z nadzieją, że będzie ona dogodną sposobnością dla przedstawicieli wielu dyscyplin zajmujących się problematyką regionu do przedstawienia wyników swych badań na szerokim forum naukowym.

 

Abstrakty wystąpień (ok. 200 słów) wraz z afiliacją prelegentów należy przesłać najpóźniej do 30 maja 2014 r. na adres s.surdykowska@uw.edu.pl.

 

Referaty nie powinny przekraczać 20 minut

 

Organizatorzy nie zapewniają zakwaterowania i nie zwracają kosztów przejazdu.